CZECH INN HOTELS
NEWS CALL CENTRE +420 296 537 111 | BEST PRICE GUARANTEED!

ABOUT US

Grand Hotel International Prague, zařazený na seznam kulturních památek, se nachází se v klidné rezidenční čtvrti, na Praze 6. The centre of Prague is only two kilometres away, and Prague Castle makes for a pleasant walk. Václav Havel Airport is just a 20-minute drive away. There is a bus and tram stop in the immediate vicinity of the hotel, and the Dejvická metro station is 5 minutes from the hotel.

Grand Hotel International Prague was built between 1952 and 1956 in the style of socialist realism, or “Sorela”, as this architectural style is sometimes called for short. The building was originally supposed to be used only for the accommodation of soldiers, but in the end the plan was changed, and the building became a hotel. Budova měla původně sloužit pouze k ubytování vojáků, ale nakonec byl záměr změněn a z budovy se stal hotel. Původně byl součástí stavby také protiatomový kryt, ve kterém by mohlo přežít 600 osob po dobu 14 dní, ten je nyní využíván jako sklad. V padesátých letech se nicméně jednalo o nejluxusnější hotel v Československu.

V interiéru dodnes nalezneme unikátní výzdobu z 50. let. Podíleli se na ní přední čeští a slovenští umělci a řemeslníci. Zpracování a design ozdobných prvků a svítidel svou kvalitou příjemně překvapí a můžeme bez nadsázky říci, že je nadčasový.

V interiéru dodnes nalezneme unikátní výzdobu. Podíleli se na ní přední čeští a slovenští umělci a řemeslníci. Zpracování a design ozdobných prvků a svítidel svou kvalitou příjemně překvapí.

Accommodation

The hotel offers a total of 278 fully air-conditioned rooms in the categories Standard, Triple, Executive and Tower suites.

The hotel has a private paid parking lot with a limited number of parking spaces. Parking spaces cannot be reserved in advance.

Excellent plentiful breakfasts, lunches and dinners are served in the hotel’s Symphonia Restaurant & Garden, which in warm weather offers a pleasant dining environment and summer BBQs in the hotel’s extensive private garden.